Jaki PIT z działalności gospodarczej

1. PIT – 28 – jeśli Twoja forma opodatkowania to ryczałt 

2. PIT – 36 – Jeśli Twoja forma opodatkowania to zasady ogólne

3. PIT – 36L – jeśli Twoja forma opodatkowania to podatek liniowy. 

Ulgi możliwe do zastosowania w PIT – 36: 

a. Ulga prorodzinna 

b. Wpłaty na IKZE 

c. Ulga na Internet 

d. Termomodernizacja

 e. Wydatki na cele rehabilitacyjne 

f. Darowizny

 

amk_wybór pit

Wybór odpowiedniego PIT dla Twojej działalności gospodarczej

Każdy przedsiębiorca staje przed koniecznością rozliczenia swojej działalności gospodarczej z urzędem skarbowym. W zależności od wybranej formy opodatkowania, konieczne jest złożenie odpowiedniego PIT. Oto przewodnik, który pomoże Ci wybrać właściwy :

PIT-28 – jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jest to uproszczona forma, która pozwala na łatwiejsze rozliczenie, lecz należy pamiętać, że nie wszyscy przedsiębiorcy mogą z niej skorzystać. Warunkiem jest spełnienie określonych kryteriów dotyczących m.in. wysokości przychodów.

PIT-36 – przeznaczony dla tych, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Formularz ten umożliwia skorzystanie z szeregu ulg podatkowych, które mogą znacznie obniżyć należny podatek. Jest to opcja preferowana przez przedsiębiorców, których działalność charakteryzuje się większą skalą lub złożonością.

PIT-36L – stosowany przez przedsiębiorców opłacających podatek liniowy. Jest to stała 19% stawka podatku, niezależna od wysokości uzyskanych dochodów. Wybór tej formy opodatkowania może być korzystny dla osób o wysokich przychodach, gdyż nie podlega progresji podatkowej.

Ulgi możliwe do zastosowania w PIT-36

Dla przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ogólnych (PIT-36), istnieje możliwość skorzystania z różnorodnych ulg podatkowych, które mogą znacząco zmniejszyć obciążenie podatkowe. Oto niektóre z nich:

Ulga prorodzinna – pozwala na odliczenie od podatku kwot związanych z wychowywaniem dzieci.
Wpłaty na IKZE – Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego oferuje możliwość odliczenia wpłaconych składek od podstawy opodatkowania.
Ulga na Internet – umożliwia odliczenie wydatków na użytkowanie Internetu w domu.
Termomodernizacja – dedykowana dla osób, które zainwestowały w poprawę efektywności energetycznej swoich nieruchomości.
Wydatki na cele rehabilitacyjne – pozwala na odliczenie wydatków na rehabilitację oraz na zakup niezbędnych środków pomocniczych.
Darowizny – umożliwiają odliczenie od podatku przekazanych darowizn na cele społecznie użyteczne.
Pamiętaj, że odpowiedni dobór formy opodatkowania i wykorzystanie dostępnych ulg może znacząco wpłynąć na Twoją ostateczną kwotę podatku. Zachęcamy do skorzystania z profesjonalnego doradztwa podatkowego, które pomoże w optymalizacji Twojego rozliczenia.

Podsumowanie

W AMK-księgowość.pl jesteśmy do Twojej dyspozycji, oferując kompleksowe wsparcie. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojej firmie rozwijać się jeszcze efektywniej.

Optymalizujemy Finanse Twojego Biznesu. Współpracuj Z Profesjonalistami Dziś

Zapewniam obsługę rachunkową, rozliczam pracowników, wspieram w biznesie a wszystko to w przyjaznej atmosferze i zrozumieniu. Poświęcam czas i energię potrzebną Państwa firmie.

Księgi
Handlowe

Prawidłowo prowadzone księgi dają jednak pełny obraz stanu finansowego firmy. Monitoruje sytuację przedsiębiorstwa w rzetelny i jasny sposób

 

od 500 zł netto

Więcej
Księga Przychodów
i Rozchodów

Urządzenie księgowe służące do bieżącej ewidencji zaszłości (operacji gospodarczych) w uproszczonej formie, tzn. w systemie księgowości pojedynczej

 

od 200 zł netto

Więcej
Kadry
i Płace

Wspomaganie zarządzania płacami oraz dannymi kadrowymi pracowników. Kompleksowo obsługuję wszystkie formy zatrudnienia.

kadry i płace od 70 zł netto/os.
płace od 50 zł netto/os

Więcej

Jeżeli masz pytania czy potrzebujesz indywidualnej konsultacji, skontaktuj się z nami. Biuro Księgowe AMK-Księgowość jest tu, aby Ci pomóc.